Madison High School Rodeo Results 5/14

Madison High School Rodeo Results

Bareback Riding

1 Gauge McBride, Kearney-69

2 Trey Seevers, North Platte-60


Barrel Racing

1 Brook Jamison, Ashby-17.434

2 Alison Stracke, Stuart-17.614

3 Jaylee Simonson, Dunning-17.663

4 Taya McMillen, Lodgepole-17.692

5 Josee Saults, Big Springs-17.738

6 Tallyn Simpson, Maxwell-17.838

7 Taelor Evenson, Lincoln-17.897

8 Sydney Adamson, Cody-17.910

9 Briana McKay, Spalding-17.954

10 Madison Stracke, Stuart-18.040


Boys Cutting

1 JT Bradley, Brewster-73

2 Ty Bass, Brewster-72

3 Colten Storer, Sutherland-71

4 Kaine Stokey, Sutherland-70

5 Josh Powers, Arthur-69

6 Chase Miller, Broken Bow-68

7 Mason Ward, North Platte-65


Breakaway Roping

1 Maddee Doerr, Creighton-3.320

2 Morgan Kessler, Callaway-3.440

3 Breann Becker, Hastings-3.730

4 Brook Jamison, Ashby-3.890

5 Aluxyn Hollenbeck, Valentine-4.110

6 Danielle Wray, Ord-4.460

7 Ashley Odenbach, Taylor-4.770

8 Bailey Hurlburt, Norfolk-4.950

9 Morgan Darnell, Gordon-5.100

10 Raesha Warren, Thedford-5.140


Bull Riding

1 Guage McBride, Kearney-72

2 BJ McAbee, Ansley-71


Girls Cutting

1 Concey Bader, Palmer-74

2 Brook Bushhousen, St Libory-73

3 Alexis Rutar, Springview-72

4 Kesha DeGroff, Broken Bow-70

5 Maddee Doerr, Creighton-70

6 Bayli Bilby, Chadron-68

7 Morgan Kessler, Callaway-67

8 Skyler Swanson, Arthur-65


Goat Tying

1 Talli Pokorny, Bartlett-9.600

2 Hanna Huffman, Burwell-9.820

3 Jaylee Simonson, Dunning-10.160

4 Maddee Doerr, Creighton-10.730

5 Gracie Pokorny, Bartlett-11.080

6 Andrea Meyer, Stapleton-11.280

7 Joscelyn Soncksen, Lexington-11.320

8 Raesha Warren, Thedford-11.490

9 Katie Miles, Arthur-11.520

10 Aluxyn Hollenbeck, Valentine-11.810


Pole Bending

1 Brook Jamsion, Ashby-21.319

2 Ashley Odenback, Taylor-21.436

3 Taelor Evenson, Lincoln-21.957

4 Jacey Jensen, Burwell-21.960

5 Jaylee Simonson, Dunning-22.229

6 Sydney Adamson, Cody-22.315

7 Andrea Meyer, Stapleton-22.350

8 Anna Esch, Spalding-22.898

9 Shailey McAbee, Hyannis-23.093

10 Sydney Hollenbeck, Winner, SD-23.206


Saddle Bronc Riding

1 Garrett Long, Valentine-61


Steer Wrestling

1 Braydon Kalkowski, Wisner-6.430

2 Chase Miller, Broken Bow-7.230

3 Evan Hewett, Dunning-9.550

4 Tyler Ravenscroft, Nenzel-11.380

5 Tori Huffman, Burwell-15.690

6 Quade Potter, Cambrige-16.040


Team Roping

1 Sheyenne Hammond, Valentine and Austin Hurlburt, Norfolk-11.320

2 Jentri Hurlburt, Arcadia and Grant Lindsley, Osceola-12.850

3 Cameron Lancaster and Nathan Lancaster, Beatrice-13.080

4 Colten Storer, Sutherland and Blaine Flack, Crawford-13.170

5 Sean Miller, Callaway and Chase Miller, Broken Bow-15.400

6 Morgan Kessler, Callaway and Jade Buss, Atkinson-15.960

7 Ashley Odenbach, Taylor and Evan Hewett, Dunning-16.160

8 Kurtis Palmer, Madison and Brook Jamison, Ashby-18.990

9 Mable McAbee and BJ McAbee, Ansley-31


Tie Down Roping

1 Clayton Symons, Mitchell-11.350

2 Will Thiele, Atkinson-11.910

3 Quentin Anderson, Pierce-12.590

4 Austin Hurlburt, Norfolk-12.850

5 Grant Turek, St Paul-13.000

6 Kurtis Palmer, Madison-13.050

7 Merit Van Horn, Page-13.120

8 Blaine Flack, Crawford-13.370

9 Sean Miller, Callaway-13.570

10 Tori Huffman, Burwell-13.710