D-5 Cross Country District Results

Results from cross country yesterday in Ainsworth hosting D5 Districts.

NSAA Districts D5 Hosted by Ainsworth - 10/12/2017


NSAA Website Results
District D-5:
GIRLS

Top 15 Individuals:
1. Rylee Rice (10) - Ainsworth - 18:50.8
2. Micheala Kelley (11) - Burwell - 20:31.5
3. Kloe Severance (9) - Ord - 21:08.1
4. Carlie Wetzel (11) - West Holt - 21:23.8
5. Elizabeth Salzman (12) - Ainsworth - 21:35.7
6. Chloe Cozad (11) - North Central - 21:42.1
7. CeeAnna Beel (9) - Ainsworth - 22:00.0
8. Molly Salzman (9) - Ainsworth - 22:22.4
9. Madison Welch (9) - Ainsworth - 22:24.6
10. Kira Dickau (11) - Stuart - 22:33.3
11. Cora Hemmer (12) - Burwell - 23:05.2
12. Morgan Ritz (10) - Ord - 23:15.0
13. Michaela Arens (11) - Ainsworth - 23:18.0
14. Rebecca Frick (11) - North Central - 23:34.6
15. Alicia Rhoads (10) - Arcadia-Loup City - 24:14.3

Team Scores:
1. Ainsworth, 21
Coach: Jared Hansmeyer

Rylee Rice (10), 18:50.8
Elizabeth Salzman (12), 21:35.7
CeeAnna Beel (9), 22:00.0
Molly Salzman (9), 22:22.4
Madison Welch (9), 22:24.6
Michaela Arens (11), 23:18.0

2. West Holt, 54
Coach: Jeff Kraus

Carlie Wetzel (11), 21:23.8
Ashley Larby (11), 24:25.3
Leighton Mlady (11), 24:43.8
Naomi Troy (11), 24:48.0
Brianna Rentschler (9), 25:35.3
Lindee Wentworth (11), 25:45.3

3. North Central, 62
Coach: Kristie Camp (Coop w/Keya Paha Co.)

Chloe Cozad (11), 21:42.1
Rebecca Frick (11), 23:34.6
Jillian Buell (9), 24:27.2
Josie Kuchera (11), 25:59.5
4. Burwell, 64
5. Ord, 68
6. Arcadia-Loup City, 79
7. Twin Loup, 124
8. Boyd County, 137
9. Sandhills/Thedford, 152


District D-4

BOYS:

Top 15 Individuals:

1. Benjamin Arens (10) - Ainsworth - 17:21.6
2. Gage Delimont (10) - Ainsworth - 17:38.2
3. Brentyn Wetovick (10) - Fullerton - 17:49.5
4. Jacob Sinsel (11) - Ainsworth - 18:01.3
5. Garrison Hazen (12) - Creighton - 18:04.0
6. Austin Miller (12) - Elkhorn Valley - 18:06.9
7. Blake Ahlers (11) - Boyd County - 18:12.0
8. Cole Aschoff (12) - Plainview - 18:14.8
9. Aaron Boone (12) - Plainview - 18:16.3
10. Benjamin Thiele (10) - West Holt - 18:20.8
11. Cory Lechtenberg (10) - Boyd County - 18:30.9
12. Ry Cheney (9) - Cody-Kilgore - 18:33.3
13. Christian Miller (12) - Plainview - 18:46.1
14. Zachary Hazen (12) - Creighton - 18:48.8
15. Brandon Heller (12) - West Holt - 18:49.7


Team Scores:
1. Ainsworth, 24
Coach: Jared Hansmeyer

Benjamin Arens (10), 17:21.6
Gage Delimont (10), 17:38.2
Jacob Sinsel (11), 18:01.3
Treyvin Schlueter (10), 19:08.5
Jack Arens (12), 19:29.8
Valentin Barbaza (12), 20:56.6

2. Plainview, 49
Coach: Hayden Hohnholt

Cole Aschoff (12), 18:14.8
Aaron Boone (12), 18:16.3
Christian Miller (12), 18:46.1
Jaden Sobotka (10), 19:14.2
Jesse Foster (10), 21:00.2
Dominique Rickard (12), 21:06.6


3.Boyd County, 71
Coach: Liz Johnson Coop w/Lynch

Blake Ahlers (11), 18:12.0
Cory Lechtenberg (10), 18:30.9
Evan Reiman (10), 19:04.
Chase Harman (10), 20:49.8
Kody Roth (10), 21:45.6
4. Creighton, 73
5. Elkhorn Valley, 88
6. West Holt, 98
7. Niobrara/Verdigre, 124
8. Ansley-Litchfield, 132
9. Fullerton, 140
10. Valentine, 174
11. Arcadia-Loup City, 180
12. St. Edward, 181
13. Neligh-Oakdale, 189

NSAA, Ainsworth High School