Nebraska High School Rodeo Results for Bloomfield HS Rodeo 8/25/18

Bareback Riding

1 Gauge McBride, Kearney-69


Barrel Racing

1 Ashlyn Henderson, Hyannis-16.800

2 Ashley Odenbach, Taylor-16.844

3 Abigail Lawton, Overton-16.919

4 Adeline Hobbs, Mitchell-17.098

5 Ashlyn Jensen, Burwell-17.172

6 Tehya From, Crookston-17.187

7 Angie Davis, Bingham-17.235

8 Brooklyn Leach, Dunning-17.268

9 Taya McMillen, Lodgepole-17.289

10 Payton Gorwill, Hyannis-17.296


Boys Cutting

1 Sage Konicek, Ord-73

2 Wacey Flack, Maywood-72.5

3 Kaine Stokey, Sutherland-72

4 Colten Storer, Sutherland-71.5

5 Hayden Jennings, Seneca-71

6 Frazier Kaelin, Ansley-70

7 Zack Bradley, Brewster-69.5

8 Tatum Olson, Bloomfield-69

9 Matt Symonds, Mitchell-67

10 Cody Miller, Broken Bow-66


Breakaway Roping

1 Bailey Witt, Valentine-2.820

2 Brooke McCully, Mullen-2.830

3 Shayda Vaughn, Hershey-3.330

4 Jaya Nelson, Bassett-3.450

5 Isabella Budzinski, Central City-3.580

6 Joscelyn Soncksen, Lexington-3.690

7 Bradie Crouse, Lexington-3.690

8 Maddie Stump, Elsmere-3.780

9 Josee Saults, Big Springs-4.360

10 Jentry Jenkins, McCook-4.570


Bull Riding-no qualified rides


Girls Cutting

1 Faith Storer, Sutherland-72

2 Kesha DeGroff, Broken Bow-71

3 Ashton Troyer, West Point-70

4 Concey Bader, Palmer-69

5 Alexis Rutar, Springview-68

6 Maddie Stump, Elsmere-66


Goat Tying

1 Jessica Stevens, Creighton-7.120

2 Riata Day, Fleming, CO-7.210

3 Bailey Witt, Valentine-7.250

4 Britney Brosius, Ashby-8.090

5 Joscelyn Soncksen, Lexington-8.150

6 Kaci Wickersham, Orchard-9.030

7 Abigail Lawton, Overton-9.100

8 Andrea Meyer, Stapleton-9.160

9 Kenna McCaslin, Broken Bow-9.160

10 Emma Ohm, Hyannis-9.210


Pole Bending

1 Ashlyn Henderson, Hyannis-21.904

2 Lexie Lowery, Burwell-22.023

3 Hanna Huffman, Burwell-22.026

4 Madison Stracke, Stuart-22.224

5 Jordan Peterson, Arthur-22.303

6 Halli Haskell, Ainsworth-22.385

7 Abigail Lawton, Overton-22.460

8 Jenae Whitaker, Chambers-22.514

9 Ashley Odenbach, Taylor-22.604

10 Gracie Pokorny, Bartlett-22.625


Saddle Bronc Riding

1 Brody McAbee, Ansley-69

2 Nathan Burnett, Shelton-65

3 Gauge McBride, Kearney-61

4 Gus Franzen, Kearney-53


Steer Wrestling

1 Cauy Pokorny, Stapleton-4.210

2 Gus Franzen, Kearney-6.590

3 Clay Holz, Niobrara-6.610

4 Cody Miller, Broken Bow-8.340

5 Colt Hesseltine, Halsey-9.180

6 Evan Hewett, Dunning-9.650

7 Jackson Davis, Bingham-13.140

8 Colten Storer, Sutherland-25.780


Team Roping

1 Wyatt Colman, O'Neill and Sage Konicek, Ord-10.330

2 Jaden Mathis, Atkinson and Jaya Nelson, Bassett-12.200

3 Cameron Lancaster, Beatrice and Frazier Kaelin, Ansley-13.360

4 Brody McAbee and BJ McAbee, Ansley-13.790

5 Colten Storer, Sutherland and Lane Chasek, Mitchell-21.320

6 Keo Wever, North Platte and Mason Ward, North Platte-25.460

7 Skyler Hund, North Platte and Tyson Stracke, Stuart-35.800


Tie Down Roping

1 Grant Lindsley, Osceola-12.310

2 Jackson Davis, Bingham-12.750

3 Clay Holz, Niobrara-13.440

4 Rhett Witt, Valentine-13.540

5 Hayse Wetzel, Palmer-14.840

6 Cole Laible, Atkinson-15.500

7 Jake Chasek, Mitchell-17.720

8 Colten Storer, Sutherland-18.970

9 Ruger Wells, Central City-19.300

10 Grant Turek, St Paul-19.320